Castellum Cafe – Nitriansky hrad

Popis
Castellum Cafe na Nitrianskom hrade vzniklo z vyzvanej architektonickej súťaže ako súčasný koncept citlivo osadený vo významnom historickom areáli hradného kopca. Prispieva k oživeniu a obnoveniu tohto priestoru a spája funkciu reštaurácie, vyhliadkovej terasy a toaliet. Súčasťou riešenia je aj vytvorenie nových peších trás na východnom svahu, vydláždenie nástupného priestoru, renovácia zelene, rekonštrukcia zničenej časti východnej hradby a prezentácia renesančnej a románskej hradby, ktoré boli odkryté pri archeologickom výskume. Stavba svojím jednoduchým a čitateľným stvárnením nerušene zapadá do pamiatkovo chráneného areálu Nitrianskeho hradu.

Objekt Castellum Cafe je zapustený do východného svahu hradného kopca a viditeľnými časťami sú iba transparentná fasáda reštaurácie a strešná drevená terasa. Z reštaurácie je cez presklenú stenu výhľad na mesto a na odkryté stredoveké hradby. Strešná drevená terasa s lavicami nadväzuje a rozširuje dláždený priestor pred vstupom do hradu a tým prináša nové nepoznané výhľady na vrch Zobor a rieku Nitra, no zároveň aj na samotný hrad. „Materiálovo je objekt stvárnený kombináciou pohľadového betónu, zasklených plôch, čiernej ocele, olejovaného masívneho dreva, andezitovej štiepanej dlažby. V kontexte historických konštrukcií bolo našou snahou použitie prírodných a prirodzených materiálov v exteriéri aj interiéri pre možnosť prirodzeného starnutia objektu. Jednoduchosť a čitateľnosť konceptu sa prenáša aj do jednoduchosti a čitateľnosti použitých materiálov a architektonických detailov“ uvádza autor Martin Dulík. Súčasťou projektu bola okrem samotného objektu reštaurácie aj renovácia a rekonštrukcia celého priestoru východného svahu hradného kopca. Bývalé asfaltové plochy parkoviska nahradila kamenná štiepaná dlažba a aj okolitá zeleň prešla odbornými parkovými úpravami. Autori za toto dielo získali popredné slovenské ocenenie CE.ZA.AR 2017 v kategórii Exteriér. Dielo podľa poroty plní naraz niekoľko funkcií a vhodne zapadá do areálu kultúrnej pamiatky: „Decentne ustupuje do svahu a jeho strecha tak vytvára prirodzenú terasu s vyhliadkou, výhľad na mesto a jeho okolie ponúka kaviareň a reštaurácia aj zo svojho vnútra vďaka sklenenej fasáde. Súčasťou projektu je nová prístupová cesta, úprava zelene a sprístupnenie románskych hradieb." Súčasťou strechy ako vyhliadky je aj "umne konštruovaný mobiliár, slúžiaci aj na stropné presvetlenie interiéru.“ Riešenie vytvára decentný dialóg medzi novým a starým, pristupuje sebavedomo no zároveň s rešpektom a pokorou. Nenarúša ale naopak pozitívne ovplyvňuje okolitý historický priestor a jeho genius loci.

 

Autori: Ing. arch. Martin Dulík, Ing. Marek Šumichrast, Ing. arch. Lívia Dulíková

Zrealizované: 2017

 

Literatúra
Bartko L. (2017). Castellum Cafe, Nitriansky hrad. In ARCH 6/2017
Archinfo.sk. Castellum Cafe, Nitriansky hrad. Dialóg nového a starého vo vzácnom historickom prostredí: <https://www.archinfo.sk/diela/obcianska-stavba/castellum-cafe-nitriansky-hrad.html>
GPS
12
48.31816666666667
18.088194444444444
1
0
0
48.3181666667
18.0881944444