Bencovje Grunt Bojnice

Popis
Bencovje Grunt – Múzeum remesiel vznikol rekonštrukciou pôvodného vyše 400-ročného domu v Bojniciach, ktorý patril kedysi rodine miestneho remeselníka Bencu. Ten sa venoval rôznym remeslám, no najmä keramike. Majitelia kompletne zrekonštruovali tento historický objekt i dielňu a vytvorili tak turisticky atraktívne miesto, kde je možné ocitnúť sa v autentickom stredovekom prostredí a popritom si vyskúšať vlastnoručne rôzne remeslá.

V jednom z mála zachovaných tradičných domov v Bojniciach sa vďaka nadšeným majiteľom podarilo vytvoriť živý kultúrny a gastronomický bod. Objekt sa nachádza v malej uličke v historickom starom meste, kedysi vnútri stredovekých hradieb, neďaleko Bojnického zámku. Predtým ako sa dostal k súčasným majiteľom, bol desiatky rokov neobývaný a tak kompletná rekonštrukcia trvala 3 roky. Pomocou autentických tradičných exponátov a zariaďovaicích prvkov vytvorili malebné miesto s nevšednou atmosférou, ktoré slúži obyvateľom mesta i turistom. V ponuke sú okrem klasických prehliadok múzea s výkladom aj vzdelávacie programy pre základné školy. Pre všetkých je možné vyskúšať si tradičné remeslá, ako napríklad točenie na hrnčiarskom kruhu, či maľovanie keramiky. Gastronomickým lákadlom je degustácia vín v historickej pivnici, či kretívne varenie večere formou zážitkového teambuildingu. V čerstvo otvorených priestoroch Bencovje Gruntu sa uskutočnil aj Bojnický festival remesiel 2020 - prvý ročník, ktorý vznikol na podporu regionálnych tradičných remesiel. Majitelia na svojej stánke uvádzajú, že ich snahou je zachovať a prezentovať tradičné ľudové výrobky, v minulosti bežne používané predmety v domácnosti – vyrobené z hliny, dreva, kovu, prútia, ľanu, ktoré odzrkadľujú zručnosť a zmysel pre krásu starých remeselných majstrov.

Video
Literatúra
https://bencovjegrunt.sk/
https://www.travelguide.sk/svk/turisticke-zaujimavosti/bencovje-grunt_860_1.html
https://www.codnes.sk/spravy/foto-otvorili-muzeum-bencovje-grunt-ktory-vrati-navstevnikov-bojnic-do-zivota-z-cias-monarchie
GPS
7
49.7900978428
15.593198916
1
0
0
48.7804166667
18.58325