Zrkadlo s abstrakciou plisovaného vzoru látky

Fotografie
Popis
Neodmysliteľnou súčasťou interiéru je aj vo výbave ľudovej izby zrkadlo. Jeho tradičný tvar aj veľkosť ovplyvňovala predovšetkým vysoká cena a preto bývala reflexná plocha skôr malých rozmerov. Exkluzivitu reflexnej plochy suploval ozdobený, napríklad vyrezávaný rám, do ktorého bolo vsadené. Zrkadlo je dá sa povedať neutrálnym predmetom ľudovej mágie. Napríklad malé zrkadielko v medovníkovom srdci ukáže obdarovanej osobe jeho odraz, ako obraz milovanej osoby. Moc zrkadla pri zomierajúcom bolo potrebné neutralizovať a zrkadlo sa zakrývalo, aby duša zosnulého nevidela svoj odraz, ktorý by ju pripútal. Z rôznych kultúr prevzal aj náš folklór povery o napríklad nešťastí pri rozbití zrkadla. Naprieč dejinami bolo zrkadlo (v zmysle rôznej reflexnej plochy) aj predmetom používanom pri veštení a mágií.

Malé krivé zrkadlo, neodrážajúce priamy odraz, je reakciou na miestne povery o bosorkách, ktoré v Pohorelej nazývajú „Zmory“. Pravdepodobne sú to nočné mory, ktoré dusia a pijú krv spiacim ľuďom, ale označovali sa tak aj ženy s liečiteľským nadaním. Obec Pohorelá má mnoho príbehov o ľudovej mágií, ktoré sa tradujú z pokolenia na pokolenie a dá sa povedať, že prežívajú aj v dnešných časoch.

Rám zrkadla je približne o 2/3 väčší drevený objekt z prevládajúcej miestnej dreviny buku. V kruhovom ráme je reflexná plocha osadená excentricky a abstraktná adaptácia vzoru plisovanej látky, ktorá symbolizuje ženskosť žije ďalšou vlastnou kompozičnou hrou. Odraz je deformovaný a pri priamom pohľade sa divák vôbec nevidí, až kým nepríde do tesnej blízkosti zrkadla.
Znepokojivú atmosféru predmetu dopĺňa povrchová úprava plameňom. V tejto podobe, je zrkadlo objektom art dizajnu než sériovým bytovým doplnkom.

Verzia bytového doplnku by bol bukový rám s abstrahovaným plisovaným povrchom s rovnakou kompozíciou v prírodnej farbe. Zrkadlo bude obyčajné rovné.

 

Autor: Ing. Dušan Kočlík, ArtD.  

 

GPS
12
48.86140127470898
20.01538232956443
1
0
0
48.8614012747
20.0153823296