Zrkadlo s abstrahovaným okenným detailom

Fotografie
Popis
Neodmysliteľnou súčasťou interiéru je aj vo výbave ľudovej izby zrkadlo. Jeho tradičný tvar aj veľkosť ovplyvňovala predovšetkým vysoká cena a preto bývala reflexná plocha skôr malých rozmerov. Exkluzivitu reflexnej plochy suploval ozdobený, napríklad vyrezávaný rám, do ktorého bolo vsadené. Zrkadlo je dá sa povedať neutrálnym predmetom ľudovej mágie. Napríklad malé zrkadielko v medovníkovom srdci ukáže obdarovanej osobe jeho odraz, ako obraz milovanej osoby. Moc zrkadla pri zomierajúcom bolo potrebné neutralizovať a zrkadlo sa zakrývalo, aby duša zosnulého nevidela svoj odraz, ktorý by ju pripútal. Z rôznych kultúr prevzal aj náš folklór povery o napríklad nešťastí pri rozbití zrkadla. Naprieč dejinami bolo zrkadlo (v zmysle rôznej reflexnej plochy) aj predmetom používanom pri veštení a mágií.hont

Podobne ako v obci Pohorelá sa aj v obci Hrušov traduje mnoho príbehov o bosorkách. Zaujímavosťou je, že niektoré príbehy sú dokonca zhodné, alebo veľmi podobné.  Art dizajnový objekt, reaguje na konkrétnu úsmevnú anekdotu o návode na kúzlo lásky. Aby si mladá žena pričaroval lásku vyvoleného muža, poradila jej bosorka aby si rozbité vajíčko nahá vyliala od hlavy a nechala ho stiecť cez lono, kde ho mala chytiť do misky. Z toho vajíčka mala potom ráno uvariť praženicu a pohostiť ňou vyvoleného. Žena poslúchla, ale nanešťastie ju pri tomto akte cez okno pozorovali miestny mládenci. Dievčinu vysmiali a žiaden sa už nikdy nenechal ňou pozvať na raňajky.

Formát zrkadla zostáva rovnaký, prevládajúcim materiálom je dub. V príbehu sa výsledok čarovania zvrtol práve kvôli oknu a tak je jeho detail ústredným motívom. Abstrahovaný architektonický detail okna bude, opakovane „otlačený“ ako negatívny obraz do  plochy dreva. Reflexná plocha, ktorou bude tento raz číre sklo nebude nijako nadväzovať na kompozíciu detailu.

Verzia bytového doplnku by bol dubový rám s abstrahovaným okenným vzorom a obyčajným zrkadlom.

 

Autor: Ing. Dušan Kočlík, ArtD.