Lodný mlyn v Kolárove

Popis
Lodný mlyn v Kolárove na juhozápadnom Slovensku je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva. Plávajúce mlyny v minulosti dotvárali kolorit mnohých európskych miest ležiacich pri väčších riekach. Na dnešnom území Slovenska boli takýmito riekami predovšetkým Dunaj a Váh. Mlynári zručne využívali silu riečnych prúdov na pohon mlynských kolies, pomocou ktorých vyrábali múku, šrot, či krúpy. Tieto technické skvosty postupne strácali na význame, nahradili ich parné, motorové a nakoniec elektrické mlyny.

Mlyn je umiestnený na mŕtvom ramene Dunaja. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch, ukotvený o breh rieky. Loďky sú väčšie, ako boli na pôvodných plávajúcich mlynoch, pretože je to rekonštruovaná podoba vyrobená v Slovenských lodeniciach v Komárne v roku 1982 podľa vzoru bývalého lodného mlyna v Radvani nad Dunajom a na základe projektov Fakulty architektúry STU v Bratislave. Samotný mlyn bol na dvadsať rokov presunutý do Múzea slovenskej dediny v Martine, odkiaľ ho neskôr premiestnili na svoje aktuálne miesto.  

Mlyn je dnes teoreticky funkčný, v skutočnosti ale nefunguje, čoho dôvodom je stojatá voda ramena. V objekte sa nachádza niekoľko komponentov z pôvodného mlyna a využíva sa ako malá historická expozícia. Zaujímavosťou je napríklad benzínový agregát z prelomu 19. a 20. storočia, pripomínajúci malú lokomotívu, ktorý údajne patrí medzi prvé mechanizmy na svete, vďaka ktorým vyrábali stroje rybárske siete.

Mlyn má pevnú konštrukciu, aby vydržal nápor jarných ľadov i storočnú vodu. Vedie k nemu 86 m dlhý most, ktorý sa považuje za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. Mlyn sa nachádza na obľúbenej vodáckej trase Malým Dunajom. Rameno Malého Dunaja je tu však zahatané z oboch strán, takže k mlynu sa po vode nedá dostať.

Pri vstupe do areálu je k zhliadnutiu malé technické múzeum. Skvostom medzi exponátmi je stroj na pohon transmisie, s prevodom na pletacie stroje na výrobu sietí.
Stroj sa podarilo takmer po 50-tich rokoch opäť sfunkčniť, čo sa aj využíva pri niektorých slávnostných príležitostiach. Samotné múzeum vodného mlynárstva nie je bežne prístupné, stretnutie a moderovanú prehliadku ktorú múzeum ponúka si treba vopred telefonicky dohodnúť (mimo letnej sezóny). Celý areál vodného mlynu je vhodný na jednodňové rodinné výlety. V areáli sa nachádza aj pohostinstvo - Krčma u Mlyna. Celý areál je pod správou Združenia ochranárov Dolného Žitného ostrova - Ochranársky spolok Vodný mlyn. V areáli sa často organizujú spoločenské akcie ako napr. koncerty alebo Babie leto pri kotlíku (súťaž vo varení gulášu).

Mlyn je súčasťou areálu s viacerými technickými pamiatkami a možnosťou oddychu a občerstvenia v tradičnej "Krčme u Mlyna", ktorá okrem iného upúta aj ojedinelou ponukou bylinkových likérov. Počas celej letnej sezóny sa v areáli koná množstvo rôznych kultúrnych i gastronomických podujatí, tiež sa tu organizujú ekotábory pre školy.

Video
GPS
11
47.962379918995026
18.08135150776721
1
0
0
47.9205220404
18.0017006289