Tatarčané pirohy z pohánkovej múky

Fotografie
Popis
Tatarčané pirohy je jedlo typické pre rusínsku tradičnú kuchyňu. Už v ich názve sa odhaľuje tajomstvo receptu. Tatárka (tatarčané) - je pohánková múka. Na severovýchode Slovenska sa pohánková múka spája s biedou v minulosti – keď už nebola biela múka, siahlo sa po pohánkovej a z nej sa pirohy robili. Nebolo to však často. Len čo pominula chudoba a bolo dosť bielej múky, na pohánkovú sa rýchlo zabudlo. Dnes je však situácia iná a tatarčané pirohy z pohánkovej múky sa berú ako zdravé jedlo. Plnia sa sladkou plnkou - džemom, tvarohom, alebo slanou plnkou - najčastejšie zemiakmi a syrom.

V rázovitej dedine Ulič v okrese Snina, na ukrajinsko-poľskom pohraničí, nachádzame zhodnotenie tejto lokálnej špeciality – pirohov ako takých, vrátane tatarčaných z pohánkovej múky, v podobe ich veľkovýroby a ďalšej distribúcie po celom Slovensku. V rekonštruovanom starom rodinnom dome je tu zamestnaných 20 miestnych žien, pričom zabezpečujú aj vlastnú distribúciu za pomoci mraziarenského auta. Tento odvážny podnikateľský plán tu po kríze v roku 2008 zrealizovali sestry Anna Kušnírová a Nadežda Kovaľová s rodinami. Prispeli tak ku regionálnemu rozvoju v regióne, ktorý má čo ponúknuť v oblasti uvedomelého turizmu.

A ako sa tieto pirohy robia doma? Z pohánkovej múky, vody a soli si vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme, pokrájame na štvorce a naplníme plnkou z tvarohu a vajíčka. Zlepíme kraje a vložíme do vriacej osolenej vody, kde ich necháme uvariť pokiaľ nám nevyplávajú na povrch. Okrem lekváru, či syra môžu byť plnené aj kapustou.

Potom scedíme, dáme do misy, osolíme a jemne premiešame. Omastíme ich roztopeným maslom, alebo aj slaninou a podávame s pochúťkovou smotanou.

Video
Literatúra
STOLIČNÁ-MIKOLAJOVÁ, R., NOVÁKOVÁ, K. (2012). Kulinárna kultúra regiónov Slovenska. Bratislava: VEDA, Ústav etnológie SAV


GPS
12
48.96424603454907
22.434215386284734
1
0
0
48.9665
22.4287222222