Múzeum zvoncov Šumiac

Popis
Pán Mikuláš Gigac ako osobnosť Šumiaca aj celého Horehronia a je inštitúciou sám o sebe. Neexistuje etnograf, regionalista alebo folklorista, ktorý by ho nepoznal. Najznámejší je ale ako zberateľ zvoncov a spiežovcov ako aj ďalších predmetov týkajúcich sa pastierstva a salašníctva , ktorým vytvoril vo svojom dvore aj múzeum. Jadrom jeho zbierky sú zvonce vyrobené na území Slovenska, najmä od u nás najvýznamnejších zvonkárov z Jelšavy, ale jeho zberateľská vášeň už dávno prerástla aj územie Slovenska.

Začalo sa to darčekom od starého otca – šiestimi zvončekmi. Tie ho zaujali natoľko, že začal systematicky zbierať malé zvončeky pre ovečky i veľké zvonce pre kravy i kone, plecháče i spiežovce s krásnym zvonivým hlasom, ktorý sa pri pasení rozlieha po celom chotári. Zbierka sa Mikulášovi Gigacovi postupne rozrastala – v súčasnosti obsahuje okolo 2000 zvoncov a spiežovcov – a tak musel opraviť starú rodičovskú drevenicu. V nej potom našiel miesto i pre ďalšie predmety, ktoré používali bačovia a pastieri, s ktorými žili a krátili si dlhú chvíľu ľudia na Slovensku. No sú tu aj remeselné výrobky z iných krajín Európy, Ameriky, Ázie a Austrálie.
Múzeum tak prezentuje širokú paletu produktov pochádzajúcich z remesla zvonkárstvo a zároveň celú materiálnu kultúru spojenú so salašníctvom a pastierstvom.

Počas terénneho výskumu a tvorivého workshopu v júni 2018 sme Múzeum zvoncov navštívili. P. Gigac sa nám venoval nielen vo svojej expozícii, ale mali sme možnosť vidieť chov oviec jeho rodiny. Na záver našej návštevy v múzeu nám zahral na niekoľkých tradičných hudobných nástrojoch a zaspieval pieseň Na Kráľovej holi, ktorá pochádza práve z tohto kraja. Bol to zážitok, ktorý už nemohol lepšie pomôcť precítiť genius loci tohto miesta.. Inak mužský viachlasný spev, (chránený ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO) je tak dobre známy práve z tejto piesne.

Video
Literatúra
http://www.uluv.sk/sk/encyklopedie/tradicne-remesla-a-domacke-vyroby/tradicne-remesla-a-domacke-vyroby/zvonkarstvo/
Popisy a exponáty v Mestkom múzeu v Jelšave
https://gemer.korzar.sme.sk/c/20244038/jelsavske-zvonce-vyvazali-do-celeho-sveta.html
GPS
12
48.839111111111116
20.131333333333334
1
0
0
48.839111111111
20.131333333333