Zber trstiny

Popis
Popri brehoch pomaly tečúcich vôd alebo bahnistých a močaristých oblastiach neboli muži v zime nečinní. Rezanie trstiny znamenalo tvrdú fyzickú prácu. Kým skončila žatva, ochudobnil sa aj ich šatník. Hovorilo sa, že trstina zjedla ich nohavice. V súčasnosti sa už trstina bežne nepoužíva, ale v Gabčíkove sa ešte nájdu muži, ktorí rozumejú jej rezaniu. Majú ostré kosy na kratších poriskách. Jednou rukou chytia trsy trstiny a druhou sekajú. Pri tomto spôsobe sa medzi steblá mieša aj burina a trstina z predošlého roku, preto ich nakoniec vytriedia a vyčešú‘, aby bolo čisté. V bahnistom teréne sa trstine darí. Žatva sa začína, keď opadne lístie. To býva v decembri a januári. Končí sa keď začnú rásť nové výhonky. Cez zvyšnú časť roka sa trstina spracuje, najmä na stavebné účely. Z časti očistenej trstiny sa robí pletivo s väčšími okami. Používa sa ako podklad pri omietaní. Má dobré izolačné vlastnosti. Hustejšie pletivo môže byť ako dekorácia.

Trstinu ľudia od nepamäti využívali na rôzne účely. Steblá slúžili na zakrývanie striech, pletené rohože na omietanie stien, a ako palivo sa používa dodnes. V delte Dunaja sa z nej po odstránení kyseliny kremičitej vyrába papier. Vyrábajú sa z nej kŕmne kvasnice a zo škrobovitej bázy stonky zasa pivné kvasnice. Popol z trstiny sa využíva ako minerálne hnojivo. Pri čistení odpadových vôd sa koreňový systém trstín využíva ako tzv. rastlinná čistička odpadových vôd. Okrem týchto priamych využití tejto rastliny, sú obrovské trstinové porasty veľmi dôležitým habitatom pre mnohé druhy vtákov, ako napr. trsteniarik alebo bučiak. Trsť obyčajná (phragmites australis) - svojou výškou do 4 m je trsť obyčajná najväčšou domácou trávou. Rastie v trstinových porastoch močiarov a podmáčaných plôch.

Každoročne vyháňa svoju až 4 m vysokú nadzemnú časť z bieleho hrubého podzemku. Rovné holé steblo je duté a kolienkaté. V oblasti kolienok môže trsť aj zakoreňovať. Modrozelené listy majú objímavé pošvy a čiarkovito-kopijovitú čepeľ širokú okolo 3 cm. Na čepeli zospodu vyrastá viacradový veniec tuhých chĺpkov, ktoré chýbajú na podobnom druhu menšieho vzrastu chrastice trsťovitej. Kvetenstvom je na jednu stranu otočená červenohnedá až purpurová metlina. Plody rozširuje vietor.

Literatúra
Internetové zdroje:
https://kukkonia.sk/zber-trstiny-v-gabcikove
https://www.donauauen.at/nature/flora/weeds/trsund-357-obyund-269-ajn/17907
https://web.hlinar.sk/fotogaleria/hlinene-omietky/hlinena-omietka-priprava-podkladu/